Mity na temat muzyków

Muzycy są często narażeni na wiele błędnych stereotypów. Nie jest przyjemnie być obarczonym przypuszczeniami na temat swojego wyglądu lub zawodu tylko dlatego, że ubierasz się w określony sposób lub wykonujesz określoną czynność.

1. Muzycy zawsze się spóźniają

Panuje powszechne błędne przekonanie, że muzycy zawsze spóźniają się na koncerty.

Faktem jest, że muzycy często muszą przyjechać dużo wcześniej niż oficjalna godzina występu, aby wszystko było gotowe. Kontrole techniczne i przeglądy zajmują dużo czasu i muszą być zakończone przed samym występem. I powiedzmy sobie szczerze – jeśli nie jesteś międzynarodową gwiazdą, jeśli zawsze spóźniasz się na imprezy, prawdopodobnie nie dostaniesz pracy.

2. Muzycy są nadwrażliwi

Większość autorów piosenek pisze różne utwory – radosne, smutne, pełne emocji i wszystko pomiędzy. Może to prowadzić do stereotypu, że muzycy są nadwrażliwi i łatwo się wzruszają przy najmniejszej prowokacji.

Są to jednak emocje, które przeżywa każdy – muzycy po prostu wyrażają je w tekście. Podczas gdy inne zawody mogą zachęcać do ukrywania emocji lub całkowitego ich ignorowania, muzycy mają przestrzeń do ich wyrażania i wykorzystywania w swojej karierze. Ta otwartość może mieć pozytywny wpływ na osobowość i umiejętności interpersonalne muzyków.

W jednym z badań stwierdzono, że muzycy częściej niż osoby niebędące muzykami byli otwarci na doświadczenia, oraz, że są współczujący i życzliwi. Inne badanie wykazało, że granie muzyki pomaga w wychwytywaniu i interpretowaniu emocjonalnych sygnałów w rozmowie.

3. Muzycy są niezorganizowani

Powszechne jest założenie, że skoro jesteś muzykiem, to jesteś też niezorganizowany. Jednak muzycy muszą być zorganizowani, aby odnieść sukces – podkreśla to jeden z krakowskich muzyków, o którym możesz przeczytać na stronie naszkrakow.pl i wielu innych artystach z regionu.

Jeśli nie jesteś uznanym wykonawcą, będziesz musiał poświęcić dużo czasu na autopromocję i nawiązywanie kontaktów z ludźmi. Bycie zorganizowanym to zaleta, na którą zwraca uwagę większość muzyków odnoszących niezależne sukcesy – jeśli jesteś w stanie opracować plan i trzymać się go, więcej osób będzie chciało z Tobą współpracować. Wielu muzyków, rozpoczynając karierę muzyczną, ma również pracę na pół etatu lub na cały etat, a bycie zorganizowanym jest niezbędne, aby z powodzeniem radzić sobie z obydwoma tymi zajęciami.