Menopauza to czas w życiu kobiety, z którym każda z nas po 45 roku życia będzie musiała się zmierzyć. Wahania hormonów, wywołujące zmiany nastrojów, uderzenia gorąca, brak koncentracji, bóle głowy, zmiana sylwetki… płeć żeńska musi dzielnie stawić temu czoło. Niestety, przy takiej dawce negatywnych odczuć ciężko jest dobrze funkcjonować na co dzień. Pojawiają się problemy w pracy, pogorszenie relacji z otoczeniem, bezsenność. Natomiast życie nie spowalnia, a obowiązki nie znikają. Kobiety gorączkowo poszukują sposobów, by złagodzić objawy menopauzy. Oto 5 sposobów, by łatwiej przejść ten okres. Na pewno przydadzą się każdej kobiecie!
1. Zadbaj o spokojny i regularny sen
Niewyspanie potęguje każdy z innych objawów menopauzy. Zdecydowanie pogarsza nastrój oraz nie pozwala się skupić na codziennych sprawach i czekających w pracy zadaniach. Niestety, przekwitające kobiety często cierpią na problemy ze snem. Przed spaniem przewietrz więc dokładnie pokój. Zwróć uwagę na to, czy materac na Twoim łóżku jest wygodny, a leżąc, czujesz się zrelaksowana. Pozwoli to również ograniczyć częstotliwość bólów głowy. Przed spaniem absolutnie nie pij napojów z kofeiną! Ograniczenie ich w codziennej diecie też będzie dobrym wyborem. Również wypity alkohol znacznie obniża jakość snu. Przed snem wycisz się i zrelaksuj. Muzyka, owszem, jest dobrym wyborem, ale tylko ta cicha i spokojna. Jeśli lubisz czytać książki, to wybierz dobrą lekturę na wieczór. Odpręż się z maseczką na twarzy. Możesz poprosić również kogoś bliskiego o masaż ciała. Ustal stałe godziny położenia się do łóżka oraz porannego budzika. Warto też pójść do apteki i zapytać o zioła pomagające w zaśnięciu (na przykład napar z męczennicy). Farmaceuta może Ci także polecić godne zaufania suplementy. Jeśli problemy ze snem nie ustępują, najlepszym sposobem będzie wizyta u lekarza, który zleci zażywanie tabletek nasennych. Trzeba jednak uważać, ponieważ łatwo się od nich uzależnić.
2. Staraj się zminimalizować uciążliwe uderzenia gorąca
W walce z tym problemem kluczowa jest obserwacja swojego organizmu i znalezienie czynników, które powodują uderzenie gorąca, by ich unikać. Na co dzień dobrze jest ubierać się „na cebulkę”. Zadbaj o nawodnienie organizmu, nie wychodź z domu bez butelki wody.
W przypadku tego problemu również należy ograniczyć alkohol i kofeinę. Co ciekawe, uderzenia gorąca mogą być wywołane także przez pikantne dania, które zawierają kapsaicynę (pochodzącą głównie z ostrych papryczek). Jeśli chodzi o dietę, możemy do niej włączyć również napary z szałwii, mięty pieprzowej i melisy oraz odpowiednie suplementy diety. Dla własnego bezpieczeństwa wybór ziół i wyrobów medycznych należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Co jeszcze może Ci pomóc? Oczywiście aktywność fizyczna. Przygotowuje ona nasz organizm do szybszego dostosowania się do zmian temperatury i poprawia stan układu krwionośnego (w dużej mierze odpowiedzialnego za regulację ciepłoty ciała). Oprócz tego regularne uprawianie sportu przyczyni się także do zrównoważenia metabolizmu i ograniczy zdobywanie dodatkowych kilogramów.
3. Relaksuj się
W wolnym czasie nie zmuszaj się do robienia porządków, czy pracy w ogrodzie. Wybierz zajęcie, które Cię zrelaksuje. Rób to co lubisz, szydełkuj, czytaj romanse, rysuj, włącz muzykę
i usiądź na bujanym fotelu. Pomoże Ci to zredukować nadmierny stres, towarzyszący menopauzie. Zastosuj techniki relaksacyjne. Codzienna dawka ruchu uwolni z Twojego mózgu endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Znajdź towarzystwo, w którym dobrze się czujesz i możesz się zabawić. W razie uciążliwych wahań nastrojów i/lub natarczywych negatywnych myśli nie wzbraniaj się przed podjęciem psychoterapii i wizytą u psychiatry.
4. Postaraj się o zrozumienie Twojej sytuacji przez najbliższych
Ważne dla Twojego dobrego zdrowia psychicznego jest wsparcie bliskich. Porozmawiaj
z partnerem i rodziną o tym, co przechodzisz. Postaraj się, by zrozumieli, że teraz częściej się gorzej czujesz. Oprócz tego organizuj razem z ukochanymi osobami wspólne miłe spędzanie czasu. Da Ci to trochę wytchnienia i nie pozwoli, byś czuła się sama z problemami okresu przekwitania.
5. Zatroszcz się o skórę
W czasie menopauzy skóra zaczyna się robić wrażliwsza i mniej odporna na urazy. Spadek hormonów powoduje, że staje się ona cieńsza i bardziej się przesusza. Mogą się pojawić nieestetyczne przebarwienia. Nie mamy więc innego wyboru, jak zrewidowanie zawartości kosmetyczki. Cera potrzebuje solidnego nawilżenia, dobierz więc kremy na noc i na dzień, dostosowane do wieku i zapewniające odpowiedni poziom wilgoci. Kosmetyki na noc powinny mieć w składzie substancje regenerujące, ponieważ najintensywniejsza odbudowa skóry zachodzi podczas naszego snu. Przed przebarwieniami ochronią filtry UV w kremach. Nie zapominaj o nawodnieniu organizmu! Odwodniony organizm to odwodniona skóra. W diecie zadbaj o odpowiednią podaż witaminy C i E. Ta pierwsza opóźnia starzenie skóry i uczestniczy w syntezie kolagenu, a w konsekwencji zwiększa jędrność skóry, a druga ułatwia regenerację komórek skóry i wspomaga ją w walce z toksynami. Troska o wygląd cery poprawia humor, relaksuje i sprawia, że lepiej się ze sobą czujemy!
Warto przeczytać
Twoją pasją jest muzyka? Sprawdź się w muzycznym talent show
Kariera w zespole, czy solo – co jest lepsze?
Mity na temat muzyków