Sposoby na stres przed wystąpieniem

Każdemu z nas czasem przychodzi zmierzyć się z wystąpieniami publicznymi. Czy to znajdujemy się na imprezie okolicznościowej, czy też zajmujemy określoną funkcje społeczną lub biznesową. Podstawową zasadą jest w naszym mniemaniu aby zaprezentować się jak najlepiej i zdobić dobre wrażenie na odbiorcach. Z reguły jeśli nie zajmujemy się przemawianiem do innych osób towarzyszy nam stres przed wystąpieniem, jednak nie przed samym mówieniem, a przed tym że odbiorcy każdy na swój sposób inaczej nas odbiera i ocenia. Sztuka prezentacji i przemawiania to dar, nie każdy jednak się z nim rodzi i to rodzi się niestety mało osób, a większość musi się nauczyć tej umiejętności. W tym artykule pokrótce spróbujemy przybliżyć, w jaki sposób poradzić sobie z publicznym wystąpieniem, pokonaniem stresu i sztuką artykulacji mowy.

5 sposobów na urozmaicenie jesiennego wieczoru!

Przygotowanie merytoryczne

Pierwszą zasadą, o której nie możesz zapomnieć jest po prostu dobre przygotowanie się do przemówienia. Jeśli w pracy czy na uczelni masz omówić temat swoich badań to po prostu się dobrze do tego przygotuj na kilka dni przed. Naucz się nie tylko swojego przemówienia ale też pobocznych tematów zagadnienia. Starą metodą jest też ćwiczenie z lustrem ale zdecydowanie lepsze rezultaty przynosi nagranie swojego wystąpienia na telefonie i po pewnym czasie jego odtworzenie. W tym momencie wiemy co robimy ze swoimi rękoma, jak zachowuje się nasza mowa ciała bądź artykulacja głosu, możemy je na spokojnie przeanalizować i poprawić newralgiczne momenty, które w naszej ocenie wypadają słabo.

Przygotowanie fizyczne

Dużą rolę przed stresującym nas wystąpieniem odgrywa dobre przygotowanie naszego ciała. Zdarza się dość często, że osoby nieśmiałe lub niezbyt pewnie siebie po prostu nie jedzą bądź wymiotują przed takim wystąpieniem, ze względu na problemy z żołądkiem czując ucisk w środku. Zalecanym sposobem w tym przypadku jest po prostu lekkostrawny posiłek, kawa niekoniecznie gdyż może przynieść odwrotne skutki niż pobudzające. Czasem sprawdzają się ogólnodostępne preparaty obniżające stres bez recepty jednak działają trochę nasennie, co może powodować obniżenie naszej koncentracji. Co zatem zjeść przed takim przemówieniem, a mianowicie coś co podniesie nam poziom cukru, dość dobrym rozwiązaniem są wszelakiego rodzaju bakalie, rodzynki czy orzechy nasiona słonecznika bądź dyni.

Wysiłek fizyczny

Mówi się, że najlepszą naturalną metodą na stres jest relaks czy też wysiłek fizyczny. Zatem zadaj sobie istotne pytanie, w jaki sposób się relaksujesz, być może to muzyka w słuchawkach, która zagłuszy twoje emocje, a może wysiłek fizyczny w postaci biegu z samego rana i gorącego prysznica spowoduje obniżenie napięcia związanego ze stresem. Dość dobrym rozwiązaniem jest też pójście do kosmetyczki czy fryzjera, który z jednej strony zadba o twój atrakcyjny wygląd, a z drugiej poprawi własną samoocenę.
Na koniec gdy już wyjdziesz na scenę i zaczniesz przemawiać to nie przejmuj się tym za bardzo gdyż nawet najwięksi artyści estradowi mają stres przed każdym swoim występem. Weź głęboki oddech pomyśl o czymś przyjemnym i po prostu zacznij mówić. Starą sztuczką jest to też aby skupić swoją uwagę na jednej osobie jeśli tłum robi na tobie wrażenie. W sztuce przemawiania podstawowym błędem jest myślenie w trakcie jak wypadam, ma to zasadnicze znaczenie gdyż zaczynamy się wtedy gubić, w tym co mamy przekazać swoim odbiorcą. W naturze ludzkiej specyficzne jest to, że potrafimy wyczuć kiedy ktoś się denerwuje, zatem nie przejmuj się swoją mową ciała, a wszystko powinno być dobrze.